Platy a mzdy 2015

Jak vypsat daňové přiznání

Daňové přiznání z příjmu fyzických osob je třeba vyplnit a odevzdat do 1. dubna a razantně se tak krátí čas všem, kdo tuto povinnost mají. Vyplnění správných formulářů je pořádný oříšek i pro ty, kdo daňové přiznání vyplňují každý rok a dodržet termín odevzdání rovněž není pro některé výrazně jednoduchou záležitostí. Ne každý ovšem nechává tuto činnost na poradcích a účetních, většina chce ušetřit nemalé peníze a do vyplnění se proto pouští sami.

Na první straně formuláře je nutné vyplnit některé základní údaje nejen o poplatníkovi, ale i finančním úřadu, ke kterému konkrétní poplatník přísluší – na základě trvalého bydliště.

Vše ale začíná na straně druhé, kde jsou konkrétní údaje o základu daně nebo ztrátách. Největším pomocníkem vám v tomto případě bude dokument, který si vyžádáte u svého zaměstnavatele – jen v případě, že za vás daňové přiznání nepodává sám zaměstnavatel, pak si s daňovým přiznáním nemusíte dělat žádné starosti. Jde o potvrzení o příjmech, kde každý zaměstnanec, který v minulém roce odvedl daň, uvidí nejen své příjmy, ale i odvody týkající se daně nebo zdravotního a sociálního pojištění. Konkrétní údaje a čísla z potvrzení o příjmech je pak třeba přesně uvádět i do daňového přiznání.

Potvrzení o příjmech od zaměstnavatele nezískávají jen ti zaměstnanci, kteří jsou zaměstnáni na hlavní či vedlejší pracovní poměr, ale dokonce i ti, kdo pracují na dohodu o provedení práce a zaměstnavatel za ně odvádí daň – nemají úlevu na dani, kterou je možné podepsat jen u jednoho zaměstnavatele.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Jak na daňové přiznání a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.