Platy a mzdy 2015

Jak vypočítat daňové přiznání

Fyzické osoby, které budou v roce letošním i v letech dalších podávat daňové přiznání z příjmu fyzických osob, mají hned dvě možnosti, jak vypočítat základ daně z příjmu fyzických osob. Obecně nejjednodušším způsobem, jak si urychlit čas i počítání, jsou online kalkulačky, které jsou schopny během několika minut vypočítat částku. I v jejich případě je ale nutné, aby fyzická osoba dopředu znala jednotlivé částky, které jsou pro správný výpočet naprosto nezbytné. Jak si celou situaci ulehčit?

K čemu ale taková daňová kalkulačka přesně slouží a jakého výsledku se dočkáte?

Daňová kalkulačka vypočítává daň z příjmu fyzických osob, kterou budete muset s největší pravděpodobností za loňský rok zaplatit. Nezapomínejte, že pokud s platíte penzijní připojištění nebo dokonce splácíte pravidelně hypotéku, s pomocí daňové kalkulačky budete schopni vypočítat, o kolik se vám daňová povinnost za loňský rok razantně snižuje. Pro správné vyplnění je nutné znát zejména následující údaje: příjmy od všech dosavadních zaměstnavatelů a nezdanitelné části základu daně. Ke každému bodu se navíc vztahují položky, které je rovněž nutné vyplnit, zejména sem patří například dílčí základy daně z majetků, ostatních příjmů nebo ze závislé činnosti, uplatňovaná výše ztráty nebo úroky z úvěrů, pojištění a další částky, které souvisí s nezdanitelnými položkami.

Výjimkou rozhodně nejsou ani slevy na dani, které ovšem nemůže v současné době uplatnit rozhodně každý. Slevy na dani souvisí například se slevou na manželku/manžela, na dítě, studium, invaliditu všech tří stupňů apod.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Jak na daňové přiznání a označen , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.