Platy a mzdy 2015

Zákoník práce agenturní zaměstnávání

Pravidla a podmínky agenturního zaměstnávání jsou stanoveny zákoníkem práce. V první řadě nutno zmínit, že zaměstnanec není v pracovním poměru přímo se zaměstnavatelem, ale pouze s agenturou práce. Pracovní smlouva se nazývá dohoda o dočasném přidělení zaměstnance agenturou práce, případně se může jednat o dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti. Není nic výjimečného, že ve smlouvě není uveden zaměstnavatel, ale agentura, která práci zprostředkovala a vyhověla tak oběma stranám – zaměstnanci i zaměstnavateli.

Ačkoli je formálním zaměstnavatelem přímo pracovní agentura, zaměstnanec je spadá pod řídícího pracovníka ve firmě, ve které právě vykonává práci. Je tedy povinen poslouchat rozkazy a nařízení související s výkonem jeho činnosti, stejně tak podléhá kontrole výhradně ze strany vedoucího společnosti nebo vedoucího pozice, pod kterého aktuálně spadá. Plat je však zasílán pracovní agentuře, která nejdřív strhává veškeré poplatky a následně odesílá peníze přímo zaměstnanci. Agenturní zaměstnávání se uplatňuje hlavně v souvislosti s brigádníky, náhradami za mateřskou dovolenou nebo v souvislosti se sezónními pracemi a to jak u nás, tak především v zahraničí.

Agenturní zaměstnávání má pochopitelně jak řadu výhod, tak i své nevýhody, o kterých je dobré vědět ještě předtím, než se do některé z mnoha agentur u nás zapíšete. Agenturní zaměstnávání má především výhodu v tom, že je velmi flexibilní, hodí se zejména studentům nebo těm, v jejichž zájmu není pravidelný příjem a každodenní chození do zaměstnání.

Agenturní zaměstnávání je méně stabilní, ale může být příležitostí pro řadu studentů, kteří chtějí sbírat zkušenosti u různých zaměstnavatelů nebo se poohlížejí po brigádě v zahraničí.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Agenturní zaměstnávání a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.