Platy a mzdy 2015

Agenturní zaměstnávání 2015

Agenturní zaměstnávání přímo souvisí se zaměstnanci, kterým byla práce zprostředkována prostřednictvím pracovní agentury. Práva a povinnosti jsou přitom stejné, ať už mluvíme o agenturním nebo klasickém zaměstnanci v pracovním poměru. Zpravidla se agenturní zaměstnávání sjednává v souvislosti s krátkodobými nebo občasnými brigádami, sezónními pracemi a to nejen u nás, ale i v zahraničí, případně s náhradami zaměstnanců za mateřskou dovolenou apod. Málokdo si je ale předem vědom podmínek, které s agenturním zaměstnáváním souvisí.

Nutno v první řadě zmínit, že zaměstnanec podepisuje smlouvu nikoli se zaměstnavatelem, ale pouze s konkrétní agenturou a firma si tak zaměstnance pouze „pronajme“. Z toho samozřejmě plynou i jisté poplatky, které jsou z platu odváděny přímo agentuře. Více méně systém výplat v tomto případě funguje tak, že zaměstnavatel neodvádí plat zaměstnanci, ale agentuře. Ta si zt platu strhne veškeré poplatky a následně odešle přímo zaměstnanci.

V současnosti se změny s agenturním zaměstnáváním podrobně řeší, agentury by se tak měly v příštím roce dočkat nových podmínek – s největší pravděpodobností bude firma mít možnost zaměstnat maximálně 15% zaměstnanců agenturních. Nový zákon by měl limitovat i podmínky, které by měly být stejné jak pro agenturní zaměstnance, tak i pro ty kmenové. Srovnatelné by měly být podmínky týkající se zejména pracovních a mzdových podmínek.

Každý, kdo práci svěřuje do rukou agentury, by měl brát ohled nejen na podmínky, ale hlavně na poplatky, které s vyřízením a sjednáním práce naprosto neodmyslitelně souvisí. Každá agentura si účtuje jiné poplatky, jenž se mohou lišit značně a navíc by ve výsledku mohly znamenat vysoké srážky z platu.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Agenturní zaměstnávání a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.